Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Štěpánovice

V roce 1999 byla obcí zřízena dle zákona o požární ochraně Jednotka dobrovolných hasičů.

Stalo se tak zřizovací listinou z 28.7.1999.

Zřizovatel JSDH je obec a je obcí finančně i materiálně zabezpečována.

JSDH Štěpánovice je zařazena v integrovaném záchranném systému jihomoravského kraje v kategorii JPO V. To znamená, že je nasazována zejména na území svého zřizovatele, pokud není v případě rozsáhlých mimořádných událostí (povodně, hromadné dopravní nehody, velké požáry apod.) požadován výjezd jednotky jinam v souladu s právním předpisem.

Členové jednotky jsou k výjezdu svoláváni přes osobní mobilní telefon akustickým signálem, který zasílá integrované bezpečnostní centrum-KOPIS-operační centrum Brno-Lidická. Odtud je i ovládána siréna v obci.

JSDH Štěpánovice má aktuálně 12 členů (minimální předepsaný počet je 9 členů) a je tvořen výhradně ze členů SDH Štěpánovice. Všichni členové musí procházet pravidelnými zdravotními prohlídkami (1x za tři roky nebo 1x za dva roky - podle věku). Dále musí absolvovat pravidelné školení odborné přípravy v rozsahu 40 hodin ročně (všichni členové), popř. odborné školení, zakončené přezkoušením (velitelé, strojníci). Určení řidiči mají předepsány kondiční jízdy (1x za 4 týdny min. 10 km).

Zprávy o zásahu, zprávy o činnosti, kondiční jízdy, veškerá školení a zprávy o zdravotních prohlídkách jsou evidovány. Veškerá administrativa probíhá výhradně elektronicky. Vzhledem k tomu, že opět nedisponujeme vhodným potřebným zázemím, je toto vše vyřizováno tzv. z domu na soukromých PC a ke školením se musíme uchylovat do náhradních soukromých prostor.

Technika:

JSDH obce Štěpánovice disponuje vybaveným zásahovým automobilem Avia a evakuačním dodávkovým automobilem Ford Transit.

Více o technice a vybavení JSDH se dozvíte v sekci Technika.

Členové

Libor Vejpustek velitel od r. 1999